Hakkımızda

Kalkan Ağır Vasıta ve Otobüs Meslek Eğitimi

Yeni kanuna göre C ve D sınıfı ehliyet sahipleri, önümüzdeki yıllar için belirli eğitimleri almak zorunda. Bu alanda meslek eğitimini almadan trafiğe çıkmak isteyen sürücü ve firmalara 50 bin Euro'dan başlayan cezalar kesilecek.

1 Ekim 2006'dan itibaren Avrupa'da Ağır Vasıta Sürücülük Kanunu'yla ilgili değişiklik yapıldı ve vatandaşlar söz konusu yeniliklerle ilgili olarak yazılı ve görsel medya aracılığı ile uyarıldı.

  • C sınıfı ehliyet sahiplerinin 31.12.2013 tarihine kadar ehliyetlerini uzatabilecekler.
  • D sınıfı ehliyet sahipleri ise şuan itibari ile en fazla 31.12.2014 yılına kadar ehliyet sürelerini uzatabilecekler.

Yeni kanuna göre şu an halihazırda işletmelerin ticari olarak yapmış oldukları nakliyecilik, yolcu taşımacılığı veya fabrika içerisinde yapılan taşımacılıkta, Avrupa Birliği Komisyonu'nun aldığı karar ile 3.5 tondan yukarı olan ağır vasıta ehliyet sahipleri için yapılan düzenlemenin çok önemli.


Temel nitelik eğitimi

Eylül 2008 itibari ile 3,5 tondan yukarı olan ve ticari ya da şahsi otobüs kullanabilenler, yani C sınıfı ehliyet sahibi olanlar, ehliyetlerini en fazla 31.12.2013 yılına kadar uzatabilecekler. 2013'ten sonra 140 saatlik 'Temel itelik Eğitimi' almak zorunda kalan C ve D sınıfı ehliyet sahipleri ve bu ehliyet sahiplerine işveren firmalar mutlaka bu eğitimi yaptırmak zorundalar. Alınan eğitim sonrasında IHK tarafından 90 dakikalık sınav yapılacak ve sınavı geçemeyenlerin hiçbir şekilde ehliyetleri uzatılmayacak. Önceden derslere katılmayanlar ise 7,5 saat süren teori ve pratik sınavı uygulanacak. Kısaca C ve D sınıfı ehliyet sahipleri her halükarda meslek eğitimi (BKF-FIF) yapmak zorunda. Ayrıca, bu tarihten itibaren trafiğe çıkmaları yasak olan C ve D sınıfı ehliyet sahipleri, trafiğe çıksalar bile kendileri ya da firmalarına 50 bin Euro'dan başlayan ceza işlemlerinin olacağı belirtiliyor.

Daimi uzmanlık eğitimi

2013 yılından itibaren C ve D sınıfı ehliyet sahipleri, her 5 sene içerisinde 35 saatlik meslek eğitimi almak zorundalar. Ehliyet sahipleri bu meslek eğitimini isterlerse 1 gün içerisinde ya da haftada 5 gün 7 saat yapabilirler. 35 saatlik meslek eğitimi sonrasında alacakları belge ile ehliyet sahiplerine 25 sayılı mühür veriliyor ve bu mühür ile trafiğe çıkması uygun görülüyor. "Alman İstatistik Kurumu'nun yaptığı açıklamaya göre Almanya'da 22 milyon ağır vasıta ehliyet sahibi bulunmaktadır. 2013 ve 2014 yılına kadar bu şartları yerine getirmeyen ve ilgili meslek eğitimi yapmayan ağır vasıta C ve D sınıfı ehliyet sahipleri ve bu ehliyet sahiplerine işveren kamu kurumları ya da özel firmalar, bu şartları sağlamadıkları takdirde trafiğe çıkmaları kesinlikle yasak. Örnek olarak 2011 yılının 7 ayında ehliyet süresi biten ağır vasıta şoförü ilgili meslek eğitimini tamamlarsa (Temel Nitelik Eğitimi ya da Daimi Uzmanlık Eğitimi) ehliyet süresini 2016 yılına kadar uzatma imkanına sahip olur. Aksi takdirde ehliyetini en fazla otobüs şoförü ise 10 Eylül 2013 yılına kadar, kamyon şoförü ise 10 Eylül 2014 yılına kadar uzatabilir ve daha sonrasında kesinlikle trafiğe çıkamaz."

Kalkan Ağır Vasıta ve Otobüs Meslek Eğitimi okulunda C ve D sınıfı ehliyet sahibi olan otobüs ve kamyon şoförleri için sunmuş olduğu uzmanlık eğitiminde kanuna göre uyarlanan 5 modülde eğitim veriliyor. Bu 5 modül ise otobüs ve kamyon şoförleri için farklılık taşıyor.

  • Otobüs şoförleri için 5 modül şöyle; Eco-Training, Piyasa ve İmaj, Güvenlik teknikleri ve sürücü güvenliği, Sosyal Yönetmelikleri riskler ve trafikte acil durumlar ve son olarak yolcu güvenliği ve sağlık.
  • Ağır Vasıta (kamyon, kamyonet, TIR, çekici vs ) şoförleri için 5 modül ise şöyle; Eco-Training, Taşımacılık için Sosyal Yönetmelikler, Güvenlik teknikleri ve sürücü güvenliği.

Doçent Ahmet Kalkan
Ağır Vasıta Meslek Eğitim Uzmanı